PAYLAŞ

19 – 20 Ekim tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek Digilogue Summit- Future Tellers’18, konuşmacı olarak ağırlayacağı yeni medya sanatçısı Lauren McCarthy’nin Casper Schipper işbirliğinde ilk kez Sundance Film Festivali’nde prömiyerini gerçekleştirdiği, “MU in Eindhoven, NL” tarafından fonlanan ve Sundance Fellowship ile desteklenen “24H Host” Yapay Zeka İnsan ile Buluşuyor isimli performans projesine ev sahipliği yapacak.

Yapay Zeka insan ile Buluşuyor

Performistanbul işbirliğiyle gerçekleşecek performans, Zorlu PSM’deki Digilogue Space’de oluşturulacak ev atmosferindeki alanda, yapay zekanın yönetimi altında hareket edecek olan performans sanatçısı Leman S. Darıcıoğlu tarafından sunulacak.

19 Ekim Cuma günü, saat 20.00’de başlayacak ve 24 saat sürecek buluşmada, yapay zeka katılımcıların sosyal medya paylaşımlarından profil analizi yaparak, uygun bir karşılama ve diyalog için performans sanatçısını yönlendirecek.

24H Host Yapay Zeka İnsan ile Buluşuyor

“Gelecekte yapay zeka merkezli bir dünyada insanların rolü ne olacak?” “Algoritmalar, canlıların her etkileşimini ve görünümünü optimize etmeye başladığında, insanlara kalan son rol, yapay zeka sistemlerinde duygusal çatışmaları ortaya çıkarmak olabilir mi?” gibi soruların ışığında ortaya çıkan 24H Host projesi, performans sanatçısı tarafından uygulanan ve insanlarla olan etkileşimi yazılım tarafından verilen direktiflerle belirlenen, insan-yapay zeka arasındaki 24 saatlik bir iletişimi ve etkileşimi anlatıyor.

Yapay Zeka insan ile Buluşuyor

24H Host projesinde; buluşma alanına 5 dakika aralıklarla yeni bir misafir alınıyor. Aynı anda maksimum 8 konuk, yarım saat boyunca etkinlik alanında kalıyor. Katılımcıların sosyal medya paylaşımları üzerinden profil analizi yapılarak, performans sanatçısına verilecek direktifler belirleniyor ve diyaloglar bu direktifler üzerinden gerçekleşiyor. Sanatçı Lauren McCarthy, projede yarattığı 24 saatlik simülasyon ile insan ve yapay zeka arasındaki işbirliği ve gelecekteki olası rollerini de gözlemleme olanağı yaratıyor.

Yapay zeka ve insanın ev sahipliğindeki etkinliğe konuk olmak isteyip; performansın da parçası olmak https://24hour.host/tr/üzerinden kayıt yaptırabiliyor.

Digilogue Space’te Sanat Dolu 24 Saat!

“Açık Kaynak Hareketi” ve “Yeni Öğrenme” temalarını odağına alan Digilogue Summit- Future Tellers’18, 19 Ekim’de saat 20.00’da kapılarını açacak Leman S. Darıcıoğlu’nun gerçekleştireceği 24H Host performansına paralel olarak; yine 24 saat boyunca pek çok farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Teknoloji ve sanatı buluşturan bu 24 saatlik yolculukta; zirve katılımcılarından Casey Reas, Kyle Mcdonald ve Gene Kogan’ın görsel- işitsel performansları Zorlu PSM Led Ekran Sahnesi’nde gece boyunca ücretsiz olarak tüm ziyaretçilere açık olacak. C/A, Ayça Ceylan ve Pınar Yoldaş’ın eserleri de yine Led Ekran’da sergilenecek.

19 – 20 Ekim tarihlerinde 3. kez Zorlu PSM’de gerçekleşecek Digilogue Summit – Future Tellers’18, sanatın geleceğine ışık tutan ve teknolojinin sosyokültürel yansımalarını merkezine alan konuşmacılara iki gün boyunca ev sahipliği yapacak. Etkinliğin ilk gününde paneller ve konuşmalar yer alırken; 2. gününde atölye çalışmaları yapılacak.

Yapay Zeka insan ile Buluşuyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.