PAYLAŞ

Uzun zamandır sinema dünyasının konuştuğu nefis bir hikaye üzerinde dönen bir film gösterime girdi. Türkiye’nin Oscar aday adayı yapımı Ayla Filmi. Bu film bu defa Türkiye’de çok izlenen filmlerden farklı olarak bir komedi filmi değil.

Ayla Filmi

Ayla filmi zaten nefis bir hikayeye sahip. Son günlerde Oscar’da yarışacak olan en iyi yabancı dildeki film adaylarından ilk dokuz film arasına girmemesine bakmayın. Her şeyiyle sizi etkileyecek ve belki de ilk defa uzun süre bir Türk filminin etkisinden çıkamayacaksınız.

Ayla filmi

Ayla Filmi’nin hikayesi şöyle; “Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyan film 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız çocuğu bulmasını ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Beş yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Süleyman astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile Süleyman astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler.”

En Etkileyici Türk Filmlerinden

Ayla filmine konu olan Süleyman Astsubay ve eşi filmin gösterime girmesinden kısa bir süre sonra dramatik bir şekilde bir gün arayla hayata veda ettiler. Ancak Süleyman Astsubay ve filme konu olan Ayla kısa bir süre önce söz verdikleri gibi kısa bir süre önce bir araya gelmeyi başardılar.

Ayla filmi, son zamanlarda izlediğim en iyi Türk filmi. İlk onbeş dakikasında bir takım sahneleri başarılı bulmasam da sonrasında çok iyi götürüyorlar işi. Sinemada gözlerinizi doldurabilecek replik ve görüntülere sahip. Hatta bırakın gözlerinizi doldurmayı hıçkıra hıçkıra ağlatıyor bile.

Kısa zaman içinde çok sayıda seyirci hep olumlu izlenimlerle salonlardan ayrıldı. Sinemada izlemeyi kaçırdıysanız çok şey kaybettiğinizi söyleyebilirim. Çünkü Ayla sinema yalnızlığında ve sessizliğinde izlenmesi gereken bir film. Emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here