PAYLAŞ
Türkiye’nin en büyük müzesi unvanına sahip ve 70 bin eserin sergilendiği Şanlıurfa Müze Kompleksi’nde, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü denetim ve sorumluluğunda bulunan 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait pişmiş toprak hayvan figürünün kaybolduğu belirtildi.
Sanliurfa muzesi Binlerce Yıllık Eserler Müzeden Kayboldu!

Binlerce Yıllık Eserler Müzeden Kayboldu!

Eserlerin ortadan kaybolduğu, müzede yapılan devir ve teslim sırasında ortaya çıkması ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2000 yılındaki kazılarda çıkarılan taş damga mühür ile 1982 yılında bulunan pişmiş toprak hayvan figürünün yurtdışına çıkışının önlenmesi için sınır güvenlik birimlerini resmi yazıyla uyardı. Müzeler ve müzayede salonlarına da bilgi verildi.
Eserlerin henüz ne zaman ve nasıl kaybolduğu bilinmemekle birlikte bu konuların araştırılması için idari ve adli soruşturma başlatıldı.
TAŞ DAMGA MÜHÜR: 10 bin yıllık eser, bölgede yapılan kazılar sırasında 2000 yılında bulundu. Neolitik Çağ dönemine (MÖ 8 bin-5 bin) ait, geçmişi 10 bin yıl öncesine uzanan tarihi eser. 2 cm boyutunda, açık sarı renkli, yuvarlak formlu. Askı yeri ip delikli, ön yüzeyinde belirgin çapraz çizgilerin arası daha ince paralel çizgilerle doldurulmuş.

PİŞMİŞ TOPRAK HAYVAN FİGÜRÜ:
 Eser, 1982 yılında bölgedeki kazılar sırasında bulundu. Eski Tunç Çağı dönemine ait eser 3.9 cm yükseklikte ve 3.1 cm genişlikte. Pişmiş toprak şeritler bir bir çekirdek gövdeye sarılarak stilize köpek şekli verilmiş.
Binlerce Yıllık Eserler Müzeden Kayboldu!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here