PAYLAŞ

Bir filmin tarihi öğelerle dolu olan bir fragmanını izlemek beni her zaman sinemaya çağıran bir sebep oluyor. Çin Seddi filmi veya orjinal ismiyle Great Wall filmini izlemek için sinemaya gidişim de bu nedenle oldu. Bazı filmler büyük emek harcandığını ve büyük maliyetlerle yapıldığını hemen belli ederler. Çin seddi filminin fragmanları da bu mesajı bol bol veriyordu. Nitekim filmin bütçesinin 150 milyon dolara yakın olması da bu filmin izlenmesi gerektiğini ve tabii ki sinemada izlemek gerektiğini adeta bağırıyordu.

Ben ne yaptım? Tabii ki ilk müsait olduğum anda sinemada bu filmi izlemek üzere koltuğuma kuruldum. Filmi bu defa Antalya’da bir sinemada Cinema Pink salonlarından biri olan SheMall AVM içerisinde izledim. Salonun koltuklarının rahatlığında iyi bir teknolojiyle izlediğimi düşündüğüm filmin açılış sahnesi biraz yavan geldi. Sarı çöl görünümlü bir yerde Kovboy- Kızılderili kovalamacalarına benzer bir atlı toz toprak koşuyla başladı film.

Çin Seddi Filmi Konusu

Filmin konusu şöyle kurgulanmış. Uzak Asya’ya, barutu bulup Avrupa’ya götürebilmek amacıyla giden kervan bir anda önce bir çetenin, sonra da bilmedikleri bir canavarın saldırısına uğrayınca sadece William Garin (Matt Damon) ve Pero Tovar (Pedro Pascal) hayatta kalıyor. İkili daha sonra Çinli askerler tarafından yakalanır. Bu sahne filmin en gözalıcı ve çarpıcı sahnelerinden biri bence. görkemi çok başarılı bir şekilde yansıtıyor. Burada, gelirken karşılaştıkları canavarın “taotie” adlı çok güçlü ve aynı zamanda akıllı bir yaratığa ait olduğunu, her 60 yılda bir Çin Seddi’ne saldırdıklarını ve yakın zamanda gelmesi beklenen yeni bir saldırı için hazırlıklar yapıldığını öğreniyorlar. Canavarın bir elini kılıcıyla koparmayı başarmış olan William, hem savunma hattına yardımcı olmaya başlıyor, hem de buralara asıl gelme amacı olan barutu ele geçirme düşüncesini akıllarından çıkarmıyorlar.
Filmin tamamı Çin sınırları içerisinde çekilmiş. Bence oldukça görkemli ve başarılı tipik anime tarzı sahnelere sahip bir film. Aksiyonu neredeyse hiç kaybetmeyen film tamamen epik bir anlatımla sürüyor.

Cin seddi filmi yorumlar

Filmin başında Çin Seddi ile ilgili yapılan açıklama olağanüstü başarılı bence. Çünkü bu açıklama ile film gösterime girdikten sonra oluşacak bir dolu zırvalamaya engel olmayı amaçlamışlar. Filmin başındaki açıklama şöyle “Çin Seddinin yapılışı için anlatılan hikayelerden bazıları gerçek bazıları efsanedir. Bu film efsanelerden birini anlatmaktadır.”

Bence büyük beklentilerden arınarak iyi ve büyük bütçeli bir emek harcanan bu gösteriyi keyif almak için seyredin. Matt Damon oldukça başarılı. Filmin diğer bütün oyuncuları gibi.

Canavarların hikayesini ve senaryoyu pek tutmadım ama Çin Seddi sinemada izlenebilecek doğru filmlerden biri. Gösterimden çıkmadan izleyin derim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here