PAYLAŞ

Tarihimiz denildiğinde belirli bir dönemle sınırlı kalıyoruz. Tarih filmleri büyük bütçeler gerektirdiğinden olsa gerek, Osmanlı imparatorluğu, İstanbul’un fethi konulu bir kaç örneğin dışında tarih filmi yapamıyoruz bile. Hatta gözler kimi zaman -zamanında çok fazla acımasız bir şekilde dalga geçsek bile- ülkemizin ilk ve belki de son tarihi film karakteri Cüneyt Arkın’ı özlemle arıyor. Am bu defa makus talih sanki son buluyor. Direniş Karatay Fragman yayınlandı. Direniş Karatay filmi hem de önemli bir bütçe, büyük bir destek ve değerli oyuncular ile çekiliyor.

Direniş Karatay

Direniş Karatay belki de Türk sinemasında yeni bir çağ açan bir film olacak. Türk tarihinin en önemli dönemlerinden biri olan ve kadim bir geçmişi anlatan Direniş Karatay, Karatay Üniversitesi tarafından yapımcılığı üstlenilen bir film.

Bunu pek çok kişi söyleyebilir ama ben kendi fikrim olarak bu filmin Türk sinemasının devrim yaratan yeni bir çağ açan ve tabu yıkan filmlerinden biri olacağını düşünüyorum ve bunu diliyorum.

Türk tarihini anlatan filmlerin aynı dönemlere yoğunlaşması sinema seyircisine de çok fazla ilgi çekici gelmeyecek bir sosyolojik olay. Hiç yokmuş gibi davrandığımız Selçuklu İmparatorluğu, Ahi Evran’lar, Fatma Bacılar, Karataylar ile belki de yarın Melikşahlar, Alpaslanlar’ı bize yine biz anlatabileceğiz.

Tarihte kurulmuş resmi anlamda onaltı Türk devletinin tarihlerini beyaz perdeye yansıtamayan bizler Göktürkler’den durduğumuz uzaklığı Selçuklular ile geri alabilirsek ne mutlu bize.

Direniş Karatay

Direniş Karatay filminin ilk fragmanı yayınlandı ve mart 2018 vizyona gireceği açıklandı.

İşte Direniş Karatay filminin fragmanı

Konya’da film için kurulan plato 25 dönüm büyüklüğünde. Direniş Karatay filminde Mehmet Aslantuğ ve Fikret Kuşkan’ın yanı sıra Yurdaer Okur, Burcu Özberk Alperen Duymaz, Tuğrul Tülek, Bahadır Yenişehirlioğlu, Nik Xhelilaj, Nefise Karatay, Ali Buhara Mete, Volkan Keskin gibi isimler yer alıyor. Filmin müzikleri Prag Flarmoni Orkestrası tarafından, Yıldıray Gürgem yönetiminde Kırgız ve Kazak müzisyenlerin katkılarıyla icra ediliyor. Filmin tarih danışmanlığını ise Prof. Dr. İlber Ortaylı yapıyor.

direniş karatay

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here