PAYLAŞ

Hot Wheels, otomobil kültürünü ve gerçek dünyadaki otomobil tasarımlarını etkileyen en hızlı oyuncak markası olarak 50. yıl dönümünü kutluyor. Hot Wheels ile 50 yıldır en yüksek performanslı ve en yenilikçi oyuncak araba hayalleri gerçek oluyor. Dünyaca sevilen ve Dünyanın en hızlı oyuncak markası Hot Wheels, 50. yıl dönümünü özel gösteriler, yarışmalar, yepyeni deneyimler, dijital içerikler, ürünler, marka ortaklıkları ve özel hatıra koleksiyonları ile kutluyor.

Dünyanın En Hızlı Oyuncak Markası Hot Wheels

Dünyanın En Hızlı Oyuncak Markası Hot Wheels

50 yıldır otomobil kültürünü ve gerçek dünyadaki otomobil tasarımlarını etkileyen bir oyuncak markası olarak meydan okuyan Hot Wheels, en yenilikçi arabalarıyla tüm yarış severlere ve koleksiyonerlere hitap eden lider marka olmayı sürdürüyor.

Dünyanın En Hızlı Oyuncak Markası Hot Wheels

Dünyanın lider oyuncak firması Mattel’in, 7’den 70’e tüm yarış severlere ve koleksiyonerlere hitap eden markası Hot Wheels, 50. yıl dönümünü kutluyor. Her sene yaklaşık 500 milyon adet satışla Hot Wheels “dünyanın en çok satan oyuncak markası” oluyor. En yenilikçi arabalarla ve çılgın yarış setleriyle her çocuğun rekabetçi ruhunu ateşleyen adrenalin dolu araba oyunları sunarak dünyaca en sevilen ve en hızlı oyuncak markası olarak tanınan Hot Wheels elli yılı geride bırakıyor.

1968 yılında yaratılan Hot Wheels, yollarda bulunan diğer her şeyden çok farklı görünen oyuncak arabalar yaratarak otomobil kültürünü ve gerçek dünyadaki otomobil tasarımlarını etkileyen bir oyuncak markası oldu.

Havalı ve Yüksek Performanslı Bir Oyuncak Araba Hayali

Hot Wheels, Mattel’in kurucu ortaklarından Elliot Handler’ın aralarında bir General Motors otomobil tasarımcısının ve bir roket mühendisinin de bulunduğu tasarım ekibinden pazarda bulunan diğer oyuncak arabalardan daha havalı ve daha yüksek performanslı bir oyuncak araba yaratmalarını istemesi ile doğdu. Buna tarihin ilk pistte kullanılabilen oyuncak arabası ile yanıt verdiler.

Handler, arabanın devrim niteliğindeki yeni tekerlek tasarımından ve performansından o kadar etkilenmişti ki arabayı yerde ilk kez giderken gördüğünde şu tepkiyi verdi: “Bunlar çok havalı tekerlekler!”

Böylece ilk tasarım Hot Wheels® Custom Camaro®, Mayıs 1968’de raflardaki yerini aldı. Onu takip eden “ilk araba modelleri” ise “Orijinal 16” olarak anılmaya başlandı ve ilk kez Uluslararası Oyuncak Fuarında tanıtıldı. Pazara sunulan ilk Hot Wheels araba (Diecast) serisi olan “Orijinal 16” bugüne kadar “üretilmiş en değerli ve koleksiyoncuların en fazla rağbet gösterdiği oyuncak araçlar” arasında yer almayı sürdürüyor.

Dünyanın En Hızlı Oyuncak Markası Hot Wheels

Hot Wheels, 50 yıldır Meydan Okuyor

Hot Wheels, 50 yıldır markanın sunduğu rekabet etme, yaratıcılık ve deneyimleme olanaklarının çocukların gerçek dünya ile başa çıkmak için gereksinim duydukları becerileri ve güveni kazanmasına yardımcı olduğuna inanarak hareket ediyor.

Şu anda 50. yılında bulunan Hot Wheels arabalar, dünyada en çok satılan oyuncak olup saniyede 16,5 adet Hot Wheels satılıyor.

50. yıl dönümünü kutlamak adına Hot Wheels, yıl boyu sürecek özel gösteriler, yarışmalar, yepyeni deneyimler, ürünler ve çekici içerikler sunuyor.

50. Yılda Yepyeni Tasarımlar

Hot Wheels 50. yıl dönümünde oyuncak serisini, oyuncak severlerden aldığı fikirler doğrultusunda tüm yaşlara, evrelere ve ilgilere hitap edecek şekilde yeniden tasarladı.

  • Hot Wheels’ın resmi doğum günü olan 18 Mayıs tarihinde marka, eski grafikleri, orijinal paketleri ve orijinal ince detaylı Spectraflame™ boyaları, Redline tekerlekleri ve koleksiyon rozetleriyle, orijinal “Sweet 16” koleksiyonundan beş adet Hot Wheels kopyasını piyasaya sürdü.
  • Artırılmış gerçeklik ve bağlantılı oyun temelli Hot Wheels Augmoto, fiziksel Hot Wheels yarış deneyimine eşi benzeri görülmemiş kontrol ve oyun becerisi ekleyen, akıllı cihaz kontrollü bir pist seti olarak karşımıza çıkıyor.
  • Hot Wheels, oyun dünyasında inanılmaz bir başarı elde etti ve 2017 yılında marka, Hot Wheels araçlarını sürüşü futbolla birleştiren dünyaca ünlü oyuna dahil etmek için Rocket League ile iş birliği yaptı. Hot Wheels entegrasyonu o kadar başarılı oldu ki iki marka, 2018 tatil sezonunda RC arena seti (Hot Wheels Rocket League RC Rivals Set) olarak oyunun fiziksel bir versiyonunu piyasaya sürme kararı aldı. Bu senenin ilerleyen aylarında ise oyun içi bir DLC yayınlanacak.
  • Hot Wheels 50. yıl dönümü özel yapım Camaro: Yaratılan ilk Hot Wheels oyuncağı, 1968 Özel Yapım Camaro idi ve yıl dönümünü kutlamak adına Hot Wheels, bu Hot Wheels (Diecast) arabanın gerçek boyutlu bir versiyonunu yaratmak için General Motors ile iş birliği yaptı. 2018’de satışa sunulan gerçek boyutlu 50th Anniversary Hot Wheels Camaro, ikonik turuncu Hot Wheels pistine atıfta bulunan, Crush turuncu renkli boya işçiliği, eşsiz iç döşeme ve tekerlekler ve geçmişten yadigar Hot Wheels arması gibi ayrıcalıklı Hot Wheels özelliklerine sahip.
  • Nico Rosberg: Hot Wheels, 2016 Formula 1 şampiyonu Nico Rosberg ile iş birliği yaptı. Marka yüzü olarak Rosberg, markanın mücadeleci ruhunu ortaya çıkarmanın yanı sıra Hot Wheels marka tarihini ve yarışçılıkla olan derin bağlarını kutlamasına destek olacak.
  • 50’nci Yıl Dönümü Hatıra Parası: Hot Wheels ekibi Avustralya’da piyasaya sürmek üzere 50’nci yıl hatıra parası hazırladı. Neredeyse %100 gümüşten ve üzerinde iki Hot Wheels arabası ile 50’nci yıl dönümü logosu olan hatıra para, sadece 5.000 adet basılmak üzere çalışıldı.
  • En genç Hot Wheels fanları için marka, hayal gücüne dayalı “arkadan itmeli” araba oyunu ile klasik “çarpıştırma” aksiyonunu harmanlayan bir Hot Wheels City şehri sunuyor.

Dünyanın En Hızlı Oyuncak Markası Hot Wheels

Fark Yaratan Ortaklıklar

Hot Wheels 50’nci yıl dönümü kutlamaları, değerlerini paylaşan ve kendi alanlarında özgünlük, güvenilirlik ve uzmanlık katan, sınıflarının en iyisi iş ortaklarından markanın ikonik mirasına atıfta bulunarak fanlarına hitap edecek bir dizi ürünü ve ortaklığı da içeriyor.

  • Hot Wheels’in Evrimi: Race Service ortaklığında oluşturulan Hot Wheels’in evrimi videosu, oyuncakların otomotiv endüstrisine olan etkisi ile popüler kültürle olan bağlarının yanı sıra elli senelik Hot Wheels araba tasarımını ve performansını gözler önüne seriyor. 18 Mayıs’ta yayınlanan ve araba kültüründe devrim yaratan arabaları ve markaları öne çıkaran bu video, Donut Media’nın başarılı evrim serisinin en son üyesi.

Hot Wheels 50’nci Yıl Hatıra Eşyaları

Yıl dönümü kutlamaları kapsamında, satışa sunulmak üzere koleksiyonculara özel çeşitli Hot Wheels eşyaları hazırlandı.

  • Assouline’den Hot Wheels Kitabı: Bu koleksiyon kitabı, fotoğraflarla Hot Wheels tarihini bir araya getiriyor. Oyuncakların kökenlerinin ve teknik gelişimlerinin yanı sıra Hot Wheels’ın günümüzde geldiği noktayı da okuyucularına sunuyor. Kitap, Haziran 2018’de yayınlandı.

Dünyanın En Hızlı Oyuncak Markası Hot Wheels

Hot Wheels’in 50 Yıllık Tarihinden Notlar

1968- İlk Hot Wheels aracı olan Custom Camaro® üretim bandından çıktı.

1969- Hot Wheels® Beach Bomb® prototipi, bugüne kadar yaratılan en değerli Hot Wheels arabası oldu. Hot Wheels Beach Bomb, 75.000 ABD doları karşılığında ünlü Hot Wheels koleksiyoncusu Bruce Pascal’a satıldı.

1970- Hot Wheels, drag yarışlarına otomotiv endüstrisi dışından sponsor olan ilk markalardan biri oldu.

1986- Hot Wheels® “Speed Demons®” pazara sunuldu. Speed Demons, Hot Wheels tasarım ekibi tarafından yaratılan canavar benzeri fantezi araçlarının ilk versiyonlarıydı.

1987- İlk Hot Wheels Koleksiyoncuları toplantısı Ohio’nun Toledo şehrinde düzenlendi.

1997- Hot Wheels, NASCAR sürücüleri Kyle Petty ve Jack Baldwin ile iş birliği yaparak “Legends to Life” serisini yarattı ve ilk kez NASCAR temalı araçları üretmeye başladı.

2001- Hot Wheels Twin Mill® adı verilen ilk gerçek otomobil boyutlarındaki Hot Wheels arabası yaratıldı.

2003- Hot Wheels, ilk Batmobile modelini pazara sundu ve bu model, bugüne kadar en fazla satılan lisanslı araç oldu.

2010- Hot Wheels, Toy Story Karakter Arabaları ile ilk Karakter Arabaları serisini pazara sundu.

2011- Hot Wheels, 2011 yılında gerçek otomobil boyutlarındaki Hot Wheels® Buggy adı verilen Hot Wheels yüksek performanslı hafif arazi aracı ile 28 metrelik burgulu atlayışı tamamlayarak dünya rekoru kırdı.

2014- Güney Kaliforniya Üniversitesinin Rossier Eğitim Fakültesi ile iş birliği içerisinde geliştirilen Hot Wheels Speedometry® ders programı uygulamaya konuldu. Program, hem Temel Eğitimi hem de Yeni Nesil Bilim Standartlarını destekleyen oyunlar ve uygulamalı faaliyetlerle probleme odaklı öğrenmeyi teşvik ediyor. Ders programı, şu anda Microsoft web sitesi üzerinden ebeveynlere ve eğitimcilere ücretsiz olarak sunuluyor.

2014- Hot Wheels, Star Wars ile olan yeni ortaklığını kutlamak için San Diego Comic-Con International 2014 fuarında gerçek otomobil boyutlarındaki Darth Vader Karakter Arabasını tanıttı.

2016- Hot Wheels YouTube Kanalındaki Hot Wheels içeriği, bir yıl içinde 2,2 milyar kez izlendi.

2016- “Hot Wheels Race-Off” mobil motor sporları oyunu, tüm dünyada 1 numaralı Hot Wheels mobil uygulaması haline geldi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here