PAYLAŞ

Türkiye’de yayınlanan en iyi çizgi romanlar hangileri diye düşündüğümüzde biraz eski tarihlere gitmemizde fayda var. Her ne kadar günümüzde tüm dünyada ve Türkiye’de çizgi roman denildiğinde aklımıza Hollywood’un son dönemde tamamen buradaki hikaye ve kahramanları sömürmesiyle Marvel dev yayıncılar aklımıza gelse de, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en çok satan ve en iyi çizgi romanlar denildiğinde akıllara başka başka ürünler geliyor.

En İyi Çizgi Romanlar

Gelmiş geçmiş En iyi Gençlik Filmleri hakkındaki yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Bir dönemi etkisi altına alan ve okuma alışkanlıklarını başlatan, ancak bir o kadar da tepki görüp neredeyse gizli gizli okunan çizgi romanlar yeniden basımlarla hakettiği yerleri zorlamaya başladı gibi. Çizgi romanları ifade etmek için “Teksas-Tommiks” gibi bir tanımlama kullanan Türk insanının, böylesine benimsediği kahramanları unutması zaten pek de mümkün görünmüyor.

Türkiye’de yayınlanmış ve satış rekorları kırmış En İyi Çizgi Romanlar sıralamasında, her zaman olduğu gibi “En iyi 7” listesi yaptım. Bakalım meraklıları ne diyecek?

Teksas / Il Grande Blek

Çizgi romanları tanımlamak için kullanılan tanımlamanın en önemli çizgi roman serisi. Benim de tüm maceralarını okuduğum Teksas, orjinal isminde ana kahramanı Çelik Blek’in ismiyle dünyada yayınlanan bir eser.

En iyi cizgi romanlar celik blek

İtalyanların ünlü EsseGesse stüdyolarında hazırlanan Teksas, 13 yıl boyunca tam 650 fasikül olarak yayınlanmış. 1954 yılında ilk macerasıyla yayınlanan Teksas’ın Türkiye macerası da 1956 yılında başlamış.

Bu çizgi roman serisine neden Teksas denildiğiyle ilgili bir olmamakla beraber genel düşüncelerin sadece ilgi çekmesi için olduğu. Çünkü ne kitabın orjinal ismi teksas, ne hikayeler Teksas’ta geçiyor ne de başka bir şey.

En iyi cigi romanlar teksas

Amerika’da geçen romanın ana konusu koloniler döneminde yaşanan bağımsızlık savaşıdır. İngilizlerle ciddi bir mücadeleyi anlatan çizgi romanın en önemli kahramanları Çelik Blek, Profesör Oklitus, Rodi, Avukat Koloni ve tabii ki kahramanların deyimiyle söylendiği gibi “Kırmızı Urbalılar”dır. Ceylan ve Tay yayınları serileri efsanedir.

Tommiks / Capitan Miki

Böyle bir konuyu işlerken az önce de belirttiğim gibi Teksas’tan bahsedildiğinde Tommiks’i anmamak olmaz. Tommiks’de Teksas’da olduğu gibi orjinal ismiyle yayınlamayan ancak çok benimsenen ismiyle yüksek satış rakamlarına ulaşmış kült eserlerden biridir.

Tommiks, Teksas’ın yaratıcıları olan EsseGesse tarafından 1951 yılında hayata geçirilmiş. Türkiye’de ise 1956 yılından itibaren yayınlanmaya başlanmış.

En iyi cizgi romanlar tommiks

Çok genç bir ranger olan Tom, Kulver kalesine bağlı olarak çalışan bir görevlidir. Ana karakterin en iyi dostları Konyakçı ve Doktor’dur. Alkol düşkünü bu iki karakter zaman zaman olayları karıştırsalar da, Tom gerekeni yapar ve düzeni sağlar.

Teksas’ta Çelik Blek aseksüel bir karakter gibi olsa da Tom, Kulver kalesi komutanının kızı Suzi’ye aşıktır. Ancak yine de çok su yüzeyinde giden bir ilişkidir.

En iyi cizgi romanlar Tommiks kapak

Tommiks hakkında bana en ilginç detaylardan biri, aslında serinin uzun yıllar boyunca ülkemizde yasak yayınlar arasında yer alması fakat bu yasağın uygulanmaması oldu!

Kaptan Swing / Tutto Mark

Yine EsseGesse ve yine orjinal ismiyle tanımadığımız bir çizgi roman. Her ne kadar Teksas ve Tommiks’in gölgesinde kalsa da, Kaptan Swing’de önemli çizgi romanlar arasındadır.

 

1966 yılında yayınlanmaya başlayan Kaptan Swing, yine Amerika’nın bağımsızlığı için müzadele edilen bir dönemde geçer. Ontario kalesini yerleşke edinen Ontario kurtları olarak bir grubun kırmızı urbalılarla olan mücadelesi romanın ana konusu.

En iyi cizgi romanlar kaptan swing sayfa

Mister Blöf, Gamlı Baykuş isimli kızılderili, sadık dostları Puik ana kahramanlardır.

Mister No

İtalyan işi bir çizgi roman da Mister No. Çizgi romanların western olmayan çok başarılı örneklerinden olan Mister No, asıl ismiyle Jerry Drake isimli bir kahramanın hikayelerini anlatır.

En iyi cizgi romanlar mister no bonelli

Bonelli tarafından 1975 yılında yaratılan çizgi roman, ikinci dünya savaşı sonrasında Amazonlarda pır pır uçağıyla turist gezdiren alkolik bir eski savaş pilotunun maceralarını anlatır.

En iyi cizgi romanlar mister no

Benim bu eski çizgi romanlar arasında en favori kahramanlarımdan olan Mister No, özellikle maceralarının geçtiği ortamlar ve çizimlerinin etkileyici güzelliğiyle en dikkat çekenlerden.

Kızılmaske / The Phantom

Bana göre çizgi roman tarihinin devrimsel kahramanlarından biri Kızılmaske olabilir. Çünkü hem maske, hem kostüm sonraki dönem çizgi romanlarının vazgeçilmez detaylarından biri oldu. Bu figürlerin ilk olarak kullanıldığı ve Lee Falk tarafından yaratılan Kızılmaske’nin aslında ilginç bir de hikayesi var.

En iyi cizgi romanlar kizilmaske

400 yıl önceki bir tarihe dayanan Kızılmaske’nin hikayesi maske ve kostümü sayesinde nesilden nesile babadan oğula aktarılmasıyla, yerliler arasında ölümsüz sayılan bir kahramanın hikayesini anlatıyor.

Kahramanın en önemli yardımcıları atı ve yanındaki kurdudur. Çizgi roman ilk olarak 1936 tarihinde yayınlanmış.

Mandrake

Teksas – Tommiks nasıl bir arada anılıyorsa, Mandrake ve Kızılmaske’de bir arada anılmak için geçerli sebepleri olan iki çizgi roman.

En iyi cizgi romanlar Mandrake

Mandrake’nin de yaratıcı Lee Falk. Özel güçlerini olaylarda enfes bir şekilde kullanan olağanüstü hikayelere de dalan bir sihirbazı anlatan seri, Abdullah isimli yardımcısı ve Xanadu mekanıyla etkileyici çizgi romanlardan biridir.

Çok küçükken okuduğum Mandrake’nin maceralarını o yaşlarda anlama zorluğu bile çekerdim!

Zagor

Bonelli’nin yarattığı ikinci önemli eser Zagor serisidir. Zagor benim de en keyif aldığım çizgi romanlardan biri olmuştur.

En iyi cizgi romanlar Zagor

Bonelli dışında başka maceraları farklı çizer ve senaristler tarafından yayınlansa da ilk serilerinin tadına doyamam. Sonraki çizimlerden ve hikayelerden çok da keyif almadım açıkcası.

Zagor, hikayelerinde Zagor Tenay-Baltalı ilah olarak bilinen ve geçmişinde ailesi öldürülen Darkwood ormanlarında yaşayan ve kızılderililer tarafından yarı tanrı olarak benimsenmiş bir kahramandır. En yakın dostu Cico Felipe Cayetone Lopez Martinez ve Gonzales ya da bildiğimiz ismiyle Çiko’dur. “Karamba Karambita” tepkisi bir marka gibidir!

En iyi cizgi romanlar Zagor kapak

Zaman zaman parapsikolojik ve bilim kurgu öğeler de içeren Zagor hikayeleri, Türkiye’de en çok ilgi çeken çizgi roman serileri arasında yer almış.