PAYLAŞ

En iyi gençlik filmleri hangileri diye düşündünüz mü hiç? Peki bu filmlerden hangilerini izlediniz? Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi gençlik filmleri hangileri diye sorulsa ne cevap verirsiniz? Benim için de zor bir soru bu! Öncelikle sinema literatüründe yapılan bazı sınıflandırmaları –“gençlik filmi” gibi- komik ve gereksiz bulsam da bu konuyla savaşmanın anlamı yok.

Efsane olmuş filmlerden Star Wars Rogue One hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

En İyi Gençlik Filmleri

Benim izlediğim filmeler arasında “en iyi gençlik filmleri” sınıflandırmasını çeşitli özellikleri düşünerek yaptığım seçimde aşağıdaki filmlerle bu listeyi hazırlamayı uygun buldum.

En İyi Gençlik Filmleri listesinde işte sinema tarihinde tüm zamanların en iyi 7 gençlik filmi!

Grease

Grease filmi aslında bir Broadway müzikali. Aynı isimle uyarlanan film gişeye çıktığı tarihlerde öyle bir başarı elde etti ve ses getirdi ki, tüm zamanların en iyi gençlik filmleri listesi ne zaman ve nerede yapılırsa yapılsın kendine yer bulan ender filmlerden biri.

En iyi genclik filmleri Grease

John Travolta ve Olivia Newton-John’un başrollerini paylaştığı film kalabalık ve başarılı bir oyuncu kadrosunu da sinema dünyasına sundu.

Filmin müzikleri hala dinlenen ve yıllar geçmesine rağmen yapılan remixlerle hala listelere girebilen parçalardan oluşuyor.

Danny ve Sandy’nin yaşadıkları yaz aşklarının ardından okulda yeniden karşılaşmaları ve gelişen olayları eleştirmenlerin deyimiyle “zamanın ötesinde” olarak anlatan film benim de vazgeçilmezlerimden.

Amerikan Pastası / American Pie

Bu film bir acayip. İlkini seyrettikten sonra “Devam filmlerini izlemeyeyim çünkü tadını kaçırmışlardır” diye düşündüğüm ancak yine de dayanamayıp izlediğim bölümlerinde tekrar tekrar keyifler aldığım Amerikan Pastası filmi sanırım Türkiye’de hatırlanan en iyi gençlik filmleri arasında uzun zaman daha yer alacaktır.

En iyi genclik filmleri Amerikan pastasi

Kendine güveni yerlerde gezen liselilerin cinsel maceraya atılmalarını, hem birbirleriyle dayanışma halinde olup hem de rekabete dönüştürdükleri fena bir hikayeyi konu alan film, elde ettiği gişe başarısını o dönemlerde fazlasıyla haketti.

Batı Yakasının Hikayesi / West Side Story

!961 yapımı bir müzikal olan Batı Yakasının Hikayesi bu listenin en vazgeçilmez ve ilk akla gelen filmlerinden.

Bir masum güzellik abidesi Natalie Wood’un başrolünü Rita Moreno ve Richard Beymer ile paylaştığı film, sinema tarihinin şaheserleri arasında sayılıyor.

En iyi genclik filmleri bati yakasinin hikayesi

Gençlik çetelerinin sert hikayesini anlatan filmin kısaca konusu Jets üyesi Tony’nin, Sharks’ın liderinin kız kardeşi Maria’ya aşık olması ve iki grup arasında oluşan bir şiddet patlamasını anlatıyor.

Batı yakasının hikayesi 60’lı yılların gençlerinin özel filmlerinden biri.

Outsiders

Bir çete hikayesini de Outsiders anlatıyor. Bu film de benim en özellerimden biri. Outsiders öylesine bir kadro ile çekilmiş ki, böylesi bir kadroyu o tarihlerde bir araya getirmek büyük bir başarı işi diye düşünüyorum.

En iyi genclik filmleri outsiders

Bakın irili ufaklı roller paylaşan ve daha kariyerlerinin başlarında olan oyunculardan oluşan kadrosunun bir bölümüne bakalım.

Matt Dillon, Ralph Macchio, Patrick Swayze, Rob Lowe, Emilio Estevez, Tom Cruise, Nicolas Cage.. Say say bitmiyor gerçekten. Tabii ki bir de filmin yönetmeninin Francis Ford Coppola olduğunu da eklemeliyim.

1983 yılı yapımı olan film, küçük ve önemsiz bir kasabada yaşayan sosyal ve ekonomik anlamda ikiye bölün çekişmesini ve yaşamlarını nefis bir dille anlatıyor.

Sevgili Öğretmenim / To Sir With Love

Tüm zamanların en iyi gençlik filmleri listesinin Hollywood yapımı olmayan İngilizler tarafından çekilen duygusal içerikli, mesajlarla dolu siyah-beyaz tek filmi.

Sydney Poitier’in başrolünde oynadığı Sevgili Öğretmenim, iş bulamadığından ötürü Londra’nın kenar mahallelerinden birinde bulunan bir lisede öğretmenlik yapmak zorunda kalan siyahi bir mühendisin hikayesini enfes bir şekilde aktarıyor.

En iyi genclik filmleri sevgili ogretmenim

Sorunlu öğrencilerle dolu olan okulda sürtüşmelerle başlayan ilişkilerin gelişimini anlatan 1955 yapımı filme, bir okulda geçen gençlik filmlerinin atası gözüyle bakılıyor.

Sevgili Öğretmenim, belki bu dönemde bizlere eski gelen mesajlar içeren ancak ait olduğu dönemde toplumun şeklini değiştiren ve gençliğin arasında çok ses getirmiş bir film.

Affedilmeyenler / Endless Love

Türkiye’de Brooke Shields’ın bir star olmasını sağlayan ve unutulmayanlar arasına sokan Endless Love, dünyada da gençlik filmleri arasında tabuların hala tartışıldığı dönemlerde oldukça dikkat çekmiş ve gişe yapmış bir film.

En iyi genclik filmleri Affedilmeyenler

Martin Hewitt ile paylaştığı başrolünde Brooke Shields’ın masumane seksiliği döneminde öyle ses getirdi ki, sinemalar adeta doldu taştı. Mavi Göl gibi bir filmin ardından heyecanla beklenen bir oyuncu olan Brooke Shields, Affedilmeyenler ismiyle gösterime giren filmle bekleneni fazlasıyla verdi.

Türk dizilerine benzer bir senaryoyu başarılı bir film haline getiren ekibin başarısı olan Affedilmeyenler listenin en ilgi çeken duygusal film adayı.

Asi Gençlik / Rebel Without A Cause

En iyi gençlik filmleri listesi hazırlanır da James Dean gibi bir oyuncu bu listede olmazsa birçok şeye haksızlık yapılmış olur gibi geliyor.

1955 yapımı ve listede bulunan Batı Yakasının Hikayesi filmiyle birlikte ikinci filmi olan Natalie Wood ile başrolü paylaşan James Dean’in Asi Gençlik filmi, kendince isyankar ve 50’li 60’lı yılların gençlerinin psikolojik triplerinde olan bir genci canlandırıyor.

En iyi genclik filmleri Asi genclik

Asi Gençlik filmi, bir dönemin tarihi için öylesine önemli ki; ABD Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek korunması kararı alınmış.

Tüm zamanların en iyi gençlik filmleri arasına alabileceğim aklıma gelen daha pek çok film olmasına karşın, artık onları başka kategorilerde yapacağım listelere eklemeyi düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.