Ana sayfa Güncel Bunu Sakın Yapmayın! Eğlence için Bu Uygulamalardan Uzak Durun

Bunu Sakın Yapmayın! Eğlence için Bu Uygulamalardan Uzak Durun

432
0
PAYLAŞ
getcontact tehlikesi

Son günlerde Facebook, Instagram vs gibi sosyal medya sitelerinde popüler paylaşımlardan biri rehberlik hizmeti veren getcontact gibi mobil uygulamalar oldu. Özellikle yaklaşık iki aydır kullanıcıların yaptığı sorgulamaların ekran görüntülerini alarak sosyal medya hesaplarında paylaşması çok popüler. Hatta uzaktan bakıldığında oldukça eğlenceli de görünüyor.

getcontact tehlikesi

GetContact ve Kişisel Verilerin Korunması Tehlikesi

Kendisinin başka kişilerin telefon rehberlerinde nasıl kayıtlı olduğunu merak edenler yoğun olarak numara sorgulaması yapabilmek için bu uygulamalara yığılma yaptı. Kişilerin telefon numarası ve diğer bilgilerini toplayarak rehber oluşturan mobil uygulamalar ve internet siteleri kişisel verilerin korunmasına yönelik endişeleri de beraberinde getirdi.

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), milyonlarca kullanıcının indirdiği ve Google Play listesinde de bir numaraya yerleşen GetContact uygulamasıyla bir kez daha gündeme gelen rehber uygulamalarıyla ilgili inceleme başlattı. Hürriyet’in haberine göre 25 programı incelemeye alan BTK Başkanı Fatih Sayan kullanıcıların rızası olmadan paylaşım yapan programlara erişim engeli getireceklerini söyledi.

GetContact ve Diğerlerinde Sistem Nasıl Çalışıyor?

Google ve Apple ile iletişime geçtiklerini belirten Sayan, “Bu tür programlar, kullanıcının iznini aldıktan sonra paylaşımda bulunuyor. Eğer kullanıcının açık rızası varsa, yasal olarak bir şey yapmamız mümkün değil. Programları inceliyoruz, eğer kullanıcıların rızası olmadan paylaşım tespit edersek, tespit edilen programa erişim engeli getireceğiz” dedi.

getcontact tehlikesi

Son günlerde iyice yayılan GetContact uygulamasını 10 milyona yakın kişi indirirken, bu programlar ile 5 milyar civarında sorgulama yapıldı. GetContact uygulaması sosyal medya kullanıcıları arasında da eğlence amaçlı paylaşımlarda hızla yayılırken, kullanıcılar “Nasıl kayıtlıyım” diyerek yaptıkları sorgulamaların ekran görüntülerini paylaşıyor.

Sistemler genelde şu şekilde çalışıyor. Bilgilerinin ulaşılmasına izin veren kullanıcıların numara ve isimleri bir havuzda toplanıyor. Kişinin numara ve isimleri diğer kullanıcılarla paylaşılıyor. Sıkıntı da işte tam bu noktada ortaya çıkıyor. Telefonunuza erişim hakkı verdiğiniz uygulamayla tüm verilerinizi kendi izninizle başkalarının ele geçirmesine yol açmış oluyorsunuz.

Kurulan erişim, verdiğiniz izi ile yasal hale getirilip, ele geçirilen veriler herhangi kötü bir amaçla veya siber bir saldırı sırasında ciddi olarak kullanılmaya müsait bir ortam yaratabilir.

Çünkü sizin kullanıcı olarak sisteme verdiğiniz kişisel verilerinizin kimlerle paylaşılacağını veya hangi amaçlarla kullanılacağını bilemiyorsunuz. Bununla ilgili bir açıklayıcı veya sınırlayıcı koşullar yok. Zaten uygulamayı indirdiğinizde sizden kişisel verilerinize ve rehberinize ulaşım izni isteyen uygulamalar aynı anda sizin rehberinizi de otomatik olarak kendi sistemlerine kopyalıyor ve kendi havuzlarında bulunan diğer kişilerle paylaşıyor.

Böylesi bir güvenlik açığı veren ve soru işaretleri barındıran bir yazılım veya yazılımların “iyi amaçlı” olmasından çok “kötü amaçlı” yazılımlar sınıfında değerlendirilmesi gerekiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here