PAYLAŞ

Sinemalarda son dönem izlediğimiz filmlerden farklı bir film daha bu hafta vizyona giriyor. Theodore Melfi’nin yönettiği ve Alison Schroeder ile Margot Lee Shetterly’nin aynı isimli romanından uyarladığı “Gizli sayılar Hidden Figures” bu filmlerden biri.

Gizli Sayılar Hidden Figures

Soğuk savaş dönemindeki Sovyetler Birliği ile ABD arasındaki uzay yarışının arka planlarından birini anlatan film, NASA’nın içindeki çalışmaları bir taraftan o dönemdeki cinsiyet ayrımını da anlatarak başarıya ulaşmasını anlatıyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyanın gerçek anlamda evrimleştiğine de dikkat çeken film, çok yakın bir tarihte gelişmişliğin simgesi olan bir ülkede cinsiyet ve ırk gibi konularda yaşanan ayrımcılığın ne kadar da kısır döngülerde kalan anlamsız bir davranış olduğuna da dikkat çekiyor. Filmin geçtiği 60’lı yılların başında kadınların mühendislik, öğretmenlik, yöneticilik ve teknik konularla ilgili işlerde yeterli görülmemesi Amerikan iş gücünde önemli görevlerde yer alamayan kadınlar için büyük sorun oluşturuyordu. Kadın olmak zorken bir de eğer siyahi iseniz Amerika’da bir takım işlerde ön plana çıkmak gerçekten imkansızdı.

Gizli sayılar hidden figures

Film bu sürecin içerisinde Amerika’nın Sovyetler Birliği ile girdiği uzay mücadelesini beraber anlatıyor. Nasa yoğun bir çalışma sırasında iş gücü eksikliği ile kadınlara kapılarını açıyor. Üç siyahi kadın matematikçi bu süreçte işe alınmaya hak kazanıyor.

Gizli Sayılar Hidden Figures, Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae oyunculuklarıyla can verdikleri NASA’nın ve dolayısıyla Amerika’nın uzay savaşının perde arkasındaki gerçek kahramanlarından Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughnan ve Mary Jackson’ın hikayesini anlatıyor.

Film sadece bir feminizm filmi değil. Erkeklerin dünyasında başarılı olmuş kadınların hikayesi de değil. Tamamen bir hayat hikayesi.

Gizli Sayılar sadece bu haftanın değil bence sezonun nefis filmlerinden biri.

Gizli sayılar hidden figures

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here