PAYLAŞ
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’nin Dünya Miras Listesine alındığını duyurdu. Göbelitepe Unesco Dünya Mirası listesinde.

Göbeklitepe Unesco Dünya Mirası Listesinde

Kurumun web sitesinde yer alan açıklamada, Göbeklitepe ile birlikte Almanya’da bulunan Naumburg Kilisesi, Kanada’daki “Yaşam veren toprak” olarak adlandırılan Pimachiowin Aki ve Kolombiya’daki Chiribiquete Ulusal Parkı da listeye eklendi.
gobeklitepe

Göbeklitepe ile birlikte Türkiye’nin UNESCO listesine kayıtlı saha sayısı 18’e yükselirken, kurumun web sitesinde Göbeklitepe ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

”Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Germuş Dağlarında yer alan Göbeklitepe’de, tarihi MÖ 9600-8200 yıllarına dayanan anıtsal, dairesel ve dikdörtgen megalitik (taşların harçla değil geçmeli olarak birbirine tutturulması) yapılar yer alıyor. Bu yapıların mezarlık ritüelleri ile bağlantılı olarak yapıldığı düşünülüyor. 11.500 yıl önce yapılan T biçimindeki sütunların üzerinde, Mezopotamya’da yaşayan insanların inançlarına ve yaşam biçimlerine ışık tutacak vahşi hayvan figürleri bulunuyor.”

Göbeklitepe’nin Unesco Dünya Mirası listesinde yer alması, bölgenin korunması ve tanıtımı açısından da önemli bir adım olarak görülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here