PAYLAŞ

Haruki Murakami son yıllarda fazlasıyla göz önüne çıkan bir yazar. Diğer kitapları gibi karmaşık ve sürreal bir anlatıma sahip olan Haruki Murakami 1Q84 adlı kitabında, biri yazar, diğeri spor hocası ve kiralık katil olan iki eski okul arkadaşının birbirini araması anlatılıyor.

Japoncada Q harfinin 9 ile eşsesli olmasından dolayı 1984 olarak okunabilen kitap, George Orwell‘ın kült eseri 1984‘ü referans alıyor.

Yayımlandığı ilk günden itibaren büyük ilgi gören seri, geçtiğimiz ekim ayının sonunda İngilizceye çevrilerek basılmıştı.

Serinin ilk iki kitabı, Japonya’da 2009 yılının en çok satılan kitapları arasındaydı.

Nobel Edebiyat Ödülü için Japonya’nın en önde gelen adayı olarak gösterilen Murakami‘nin dünyada da çok satılan diğer kitapları arasında, Yaban Koyununun İzinde, Sahilde Kafka ve Zemberekkuşunun Güncesi bulunuyor.

Haruki Murakami 1Q84

Haruki Murakami 1Q84 Kitabından

..Haydi bakalım, şimdi bu ölüyü burada bırakıp odadan çıkacak ve her zamanki dünyama döneceğim. Havamı değiştireyim. Artık serinkanlı bir katil değilim. Ciddi bir döpiyes içerisinde, şirin, bir o kadar da becerikli bir işkadınıyım.

Ben Tengo’yu büyük bir aşkla seviyorum, dedi Aomame, hafifçe mırıldanarak. Tengo’ya âşığım. Bu, asla ucuz bir tiyatro değil. 1Q84 yılı, kestiğinde damarlardan gerçek kanın akacağı gerçeklik dünyası. Acı her şeyiyle acı, korku her şeyiyle korku. Gökyüzündeki ay sahte değil, gerçek ay. Gerçek bir çift ay. Dahası, bu dünyada ben Tengo için seve seve ölümü kabul ettim.

İstesem de istemesem de, ben bu “1Q84”teyim. Benim bildiğim 1984 artık yok. Şimdi 1Q84 yılındayız. Hava değişti, manzara değişti. Ben bu soru işareti ekli dünyanın haline, olabildiğince çabuk ayak uydurmak zorundayım. Yeni bir ormana bırakılmış bir hayvanla aynı durumdayım..

Haruki Murakami 1Q84 Kitap Yorumları

Murakami bir büyücü. Rüyayı andıran bir öyküyü herkes anlatabilir, ama sadece gerçek bir sanatçı o rüyayı biz görüyormuşuz gibi hissettirebilir.
– The New York Times Book Review

1Q84’ü bir kez okumaya başlayınca, bitirene kadar başka bir şey yapmak istemeyeceksiniz.
– Michael Dirda, The Washington Post

1Q84’te olay Tokyo’da geçiyor ama suşi ya da sake beklemeyin! Onun yerine Fransız şarabı, Proust, Faye dunaway, Duke Ellington, Macbeth, Churchill, Janáček, Sonny ve Cher ve tabii ki George Orwell var bu kitapta. Murakami’nin dünyasına hoş geldiniz.
– Paul Theroux, Vanity Fair

İki ay, iki dünya ve bir kız… 1Q84 gerçek bir edebiyat şöleni.
– Alan Cheuse, NPR

Haruki Murakami 1Q84

Haruki Murakami hakkında

1949’da Kobe’de doğdu. Vaseda Üniversitesi’nde klasik drama eğitimi aldı. İlk romanı Kaze no oto o kike (Rüzgârın Şarkısını Dinle) 1979’da yayımlandı. 21. yüzyıl edebiyatının en önemli isimlerinden olan Murakami’nin kitapları pek çok ödül aldı, tüm dünyada kırkın üzerinde dile çevrildi. Haruki Murakami’nin Yaban Koyununun İzinde, Zemberekkuşu’nun Güncesi, İmkânsızın Şarkısı, Sınırın Güneyinde-Güneşin Batısında, Sahilde Kafka, Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu ile tüm dünyada milyonlarca satan son romanı 1Q84 de Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

DK’dan çıkan eserleri

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu
Zemberekkuşu’nun Güncesi
Sahilde Kafka
Yaban Koyununun İzinde
İmkânsızın Şarkısı
Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında

Yazan: Haruki Murakami
Çeviren: Hüseyin Can Erkin
Dünya Edebiyatı/Roman
1264 sayfa
48 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.