PAYLAŞ

Antalya’nın antik kentleri günümüzde keyifli projelerle buluşma ve sanat merkezleri olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) katkıları ile düzenlenen Perge’de 1001 gece Masalları sonrasında bu kez de Kaş, Patara, Arya ve Meteor Yağmuru biri araya geliyor.

Kaş, Patara, Arya ve Meteor Yağmuru

Antalya’nın Kaş İlçesi yakınlarında bulunan aynı zamanda Antik dönemde Likya Birliği’nin başkenti olan Patara Antik Kenti’nde farklı bir etkinlik var.12 Ağustos Pazar gecesi, piyano ve arya dokunuşları arasında meteor yağmuru izlenecek.

Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi, Patara Antik Kenti Kazı Başkanlığı ve Kalkan Kültürevi işbirliğinde düzenlenecek “Patara Likya ve Meteor Yağmuru” adlı etkinlikte, bir de konser düzenlenecek. Patara Likya Meteor Göktaşı Yağmuru konulu anlatımın da yapılacağı etkinlikte gece de, meteor yağmuru izlenecek.

Kaş, Patara, Arya ve Meteor Yağmuru Programı

12 Ağustos Pazar akşamı saat 22.00’de başlayacak olan etkinlikte, Sadık Öğretir, meteor yağmurları, göktaşı veya halk arasında yıldız kayması diye tanımlanan gökyüzü olayı hakkında bilgilendirme yapacak. Ardından Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Antik Kenti Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Patara Antik Kenti’nin tarihçesi hakkında kısa bir konferans verecek. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Piyanist Alev Türkan Özcan’ın piyanosu eşliğinde İtalyan Tenor Livio Angelistanti ile devam edecek gecede Angelistanti, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccuni, Poblo Sorozabal ve Gioacchino’nun operalarından aryalar, Granada, O Sole Mio, Torna a Surriento, Santa Lucia ve Givi’den popüler besteler seslendirecek. Konserde ayrıca Alev Türkan Özcan’da, piyano için yazılmış parçalar seslendirecek. Konserin ardından ise saat 00:00’dan sonra sabah saat 03.00’a kadar meteor yağmuru izlenecek.

Kaş, Patara, Arya ve Meteor Yağmuru

Alkışlar Kaş Kaymakamlığı ve Emeği Geçenlere

Etkinlikle ilgili olarak Kaş Kaymakamı Bilgehan Bayar yaptığı bilgilendirmede “Kaş, alternatif turizmin dünyadaki ve Türkiye’deki önemli merkezlerinden biri. Bu anlamda, Patara Antik Kenti Kazıları’nın 30. yılında antik kente dikkat çekmek, Kaş turizmine farklı bir etkinlik eklemek için bu geceyi düzenliyoruz. Yaptığımız araştırmalarda ‘Perseüs’ takım yıldızı, bölgesinde bulunan ‘Swift – Tuttle’ denilen çapı Kalkan – Kaş arası kadar olan eski bir kuyruklu yıldızın kalıntıları arasından her yıl 12 – 13 – 14 Ağustos arasında Patara’dan  geçiyor. Müthiş bir meteor yağmuru yaşanıyor Patara’da. Halk arasında yıldız kayması denilen gökyüzü olayı. Bu gökyüzündeki olayın izlenmesini geleneksel hale getirerek, bir festival haline getirmek, Kaş turizmine önemli bir zenginlik ve alternatif  katmak istiyoruz. İlk gecemizi, konferanslar ve aryaların piyano sesi ile seslendirileceği bir konserle taçlandırmak istedik. Kaymakam Bayar; etkinliğin ücretsiz olduğunu, Kaş ve Kalkan’dan ücretsiz otobüsler kaldırılacağını belirterek, geceye Kaş, Kalkan, Patara ve Fethiye bölgesinde tatil yapan yerli ve yabancı konukları bekliyoruz” dedi.
Konferans ve konser, Likya Birliği Meclisi Binası’nda yapılacak. Meteor yağmuru, Patara  Antik Kenti’nin farklı noktalarında izlenecek. Tüm etkinlikler Türkçe ve İngilizce olarak  sunulacak.

Bu nefis etkinliği gerçekleştiren, sahip çıkan ve anlam katan Kaş Kaymakamlığı ve emeği geçenlere selam ederek, alkışlamak da bizden olsun!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here