PAYLAŞ

Son dönemlerde izlediğim tekrar çevrim filmlerin en iyisi “Kral Arthur Kılıç Efsanesi” oldu. Kral Arthur efsanesi çok kereler sinemaya aktarılmasına rağmen Kılıç Efsanesi filmi farklı bir bakış açısı ve Kral Arthur efsanesinin farklı bir dönemini ele almış. Yani Kral Arthur Kılıç Efsanesi filmi yeni dönem teknolojisinin de başarılı efektleriyle En iyi Kral Arthur efsanesi uyarlaması olmuş.

Kral Arthur Kılıç Efsanesi: Kral Arthur’un Kral Olmadan Önceki Yaşamı

Filmin hikayesini Robin Hood uyarlamalarının en başarılılarından biri olarak bulduğum Russell Crowe’un oynadığı versiyona benzettim. Russell Crowe’da Kral Arthur gibi gerçek olup olmadığı hakkında emin olunamayan ancak sevilen ve hakkında birçok film çekilen bir efsanevi kahraman olan Robin Hood filminde, kahramanın Sheerwood ormanlarına yerleşmeden önceki dönemini anlatarak işe girişmişti. Kral Arthur Kılıç Efsanesi de benzer bir senaryo oluşturmuş. Kral Arthur’un kral olduğundan habersiz geçirdiği yıllar ve efsanenin bir dolu hikayede de benzerleri olan bir mit ile kılıç ve ünvanıyla tesadüfen karşılaşması ve Arthur’un bitmeyen rüyalarından kurtulmasını anlatıyor.

Kral Arthur Kılıç Efsanesi

Film Guy Ritchie yapım ve yönetmeliğinde olduğundan onun etkisini oldukça yoğun halde hissediyorsunuz. Özellikle anlatımda klasik oyunları oldukça etkili farkediliyor. Ben de bundan fazlasıyla hoşlanıyorum.

Filmde Charlie Hunnam, Jude Law, Eric Bana, Astrid Berges- Frisbey başrollerde oynuyor.

Filmin hikayesi kısaca şöyle; Efsaneye sadık kalınarak takip edilen senaryoya göre, Londra sokaklarında büyüyen Arthur (Charlie Hunnam) saplandığı yerden efsanevi kılıç Excalibur’lar tesadüf eseri efsanevi bir olayla karşılaşıp çıkarana dek kral soyundan olduğunu bilmemektedir. Kılıcı çıkarmak onun için kolay ancak onu kullanmak başka bir şeydir. Bunun için bazı ritüelleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bir büyücü kız buna yardımcı olur. Yardımcı olmasının sebebi ise kızın da bulunduğu grubun Krala karşı olmalarıdır. Bu gruba katılan Arthur, ailesini öldürerek tahta çıkan acımasız Vortigern’i (Jude Law) yenmek için büyük bir mücadele başlatır.

Hikaye kadar filmin kurgusu, efektleri ve renkleri diğer tarihi filmler kadar etkileyici ve zaman zaman nefis.

Kral Arthur Kılıç Efsanesi, benim izlenmeye değer filmlerim arasında yer almayı haketti. Sinemalarda kaçırdıysanız iyi bir kopyasını ara vermeden izleyin. Keyifli olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here