PAYLAŞ

La La Land yani bizim sinemalarımızda gösterildiği isimle Aşıklar Şehri filminden bahsetmek için özellikle bir süre bekledim. Aşıklar Şehri (ya da bundan sonra filme bir de melodi kattığını düşündüğüm nefis ismi La La Land ile devam edelim) filminden topladığı veya toplayacağı bundan sonraki ödüllerden bağımsız şekilde birşeyler yazmak istiyorum.

Müzikal filmlerden, hele ki küçüklüğümde izlediğim tek kanallı televizyon dünyasında izlemeye mahkum edilmiş gibi hissettiğim bu tarzdan çok fazla hoşlanmam. Elbette istisnaları olan bir durum bu. Örneğin bir Grease filmini asla en iyi filmler listemden çıkartamam. 50’li ve 60’lı yılların siyah beyaz veya yeni renklendirilmeye başlanmış filmlerinin bazıları da yine bu sınıf içerisinde yer alıyor.

la la land

Ancak her şeye rağmen ortalıkta hiçbir şey yokken şarkı söylemeye ve dans etmeye başlayan filmler bana inandırıcılıktan çok uzak geldiğinden olsa gerek sıkıntıya boğar. Belki de küçük yaşlarda kodlarımıza işlenmemiş olan müzikal çizgi filmler izlemeyen bir kuşağın çocukları olduğumuzdandır bu. Bilemiyorum ama durum aynen bu şekilde işte.

La La Land Artık Klasik Bir Filmdir

Ancak tabii ki benim böyle düşünmem bundan sonra böylesi filmlerle ilgili önyargılı olacağım anlamına gelmiyor. Zaten sinema konusunda önyargım hiçbir zaman yoktur. Beğenmediğim filmi dökülen emek için bile izleyebilirim.

Bunların hepsini başka zaman da konuşuruz ama biz şimdi gelelim konumuza. Yani La La Land’e.

Size bir sır vereyim. Ben La La Land’i hiçbir bilgim ve hiçbir düşüncem olmadan seyrettim. Bir melodi dinledim ve bu melodinin bir filmin müziği olduğunu öğrendim. Baktım La La Land isminde bir filme aitmiş ve ne oyuncularına baktım, ne yönetmenini sordum ne de fragmanını izlemeden doğruca filmi buldum ve izledim. Son söyleyeceğimi şimdiden söyleyeyim; Ben bu filme bayıldım!

la la land

La La Land, öncelikle müthiş zor bir kulvarda yarışıyor. Gelişen çılgınca teknolojinin filmleri neredeyse tamamen bilgisayarlarda gerçekleştirdiği bir dünya zamanındayız. Bu dönemde böylesi bir filme yatırım yapacak bir yapımcı bulmak bile olağan dışı görünüyor. Buna rağmen nefis bir iş çıkmış.

Tabii ki filmin yönetmeni, oyuncuları ve basit konuyu başarılı bir şekilde masalsı işlemeleri filmi ön plana çıkaran özelliklerinden. Ama bu filmin bir de müzikleri var ki.. Enfesler.. Hele ki filmin tema parçası alıp götürüyor.

Emma Stone her zamanki gibi. Duru, haşarı, aşık olunacak kadın. Partneri Ryan Gosling ise role çok yakışmış. Eminim kadınlar tarafından da olumlu puanlar alabilecek bir çekiciliği de bulunuyordur.

Hikayesi nefis. Basit. Senin, benim yaşayabileceğim ayakları yere basan cinsten. Türkiye’de yaşayan bir caz piyanistinin hayallerinden uzak elbette ama bir peri masalı da değil. Cep telefonunun kullanıldığı bir geçmiş zaman filmi adeta. Belki de özlediğimiz şeyleri saklayan barındıran bir film.

La La Land

Özlediklerimizin ne kadar yakınımızda olduğunu gösteriyor. Unutmaya başladıklarımızı hatta kimilerinin hiç görmediği zamanlara ait alışkanlıkları hatırlatıyor.

La La Land’i izlerken, bir yandan da elini tutacağın birinin olmasını istiyorsun. Bu film hafiften dokunuyor aslında.

Yeni Sinema ve La La Land

Dedim ya zamanın dışında bu film diye. Gerçekten öyle. Alışkanlıklar, bu yavaşlık ve basitlikte bir filmin verdiği müthiş duyguları bünyeye kabul etmekte zorlanıyor. İstemiyor adeta. Bu nedenle “Ya, şeyy.. beklediğim gibi değildi!” yorumları çoğunlukta olacaktır. Sevilmeyecektir hatta. “Ne o öyle! Konuşurken birden dans etmeye başlıyorlar. Saçmalık!” yakıştırmaları yapılacaktır.

Olsun varsın. Yapılsın. ben filmi iki defa izledim. Müziklerine hayran oldum. Duygularını ayıkladım ve kendime ait olanları çıkardım aldım oradan. Filmin sonunu hala hatırlıyorum. Daha ne bekleyebilirim ki bir filmden?

La La Land’in ödülleri, yapılan şaşalı yorumları, beğenenlerin veya beğenmeyenlerin kavgalı anlatımları yanıltmasın ve etkilemesin sizi. Gidin filme ve bırakın kendinizi. Çıkın ve iyi bir zaman geçirmiş olun. Hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here