PAYLAŞ

Neredeyse her muhabbet esnasında halk jargonunun değişmez bir soru cümlesi vardır. Nerelisin? diye başlayan muhabbetler memleketçilik, hemşehricilik ya da toprakçılık olarak bilinen ve içerisinde samimiyeti bulundurduğu kadar, kayırmaya da fazlasıyla müsait bir sözcükler dizisi olarak devam eder.

nerelisin

Hatta öyle bir ortak nokta bulma heyecanı vardır ki bu muhabbetin içerisinde, önce kendinden başlayan ortak yer bulma arayışı bir sonuca ulaşmazsa, ortak şehir veya bölge bulma muhabbeti önce baba tarafı sonra anne tarafı hiç olmadı aileye gelen gelinler onlar da olmazsa askerlik yaptığı yer ve/veya okuduğu, üniversiteye gittiği şehir, karısı/kocası olarak sürer gider ve çok büyük bir terslik olmazsa bir bağlantı kurulur.

Yine de yapılan bu bütün arayış muhabbetlerinin aidiyet duygusuna olan ruhani ihtiyacın, günümüzdeki yalnızlaşma çözülmesine baskısı sonucunda ortaya çıkıyor.

Nerelisin? dendiğinde adeta bir heyecan oluşuyor. Soran ve soruya muhatap olan kısacık bir “an” da bir yerde buluşuyor/kesişiyor olmanın heyecanına kapılıyor. İnsanlar arasındaki kuşak farkları, x’ler y’ler z’ler havada uçuşurken hepsi hala muhabbetin bu boyutunu merak edip aynı konuşmayı yapıyorlar.

Nerelisin?

Plaza kültürü, beyaz yaka vs havada uçan tekdüze, tektip ve aslında vizyonsuzluk içinde yoğurulan birbirine özdeş farklılıklar içermeyen silik ama para harcamaya müsait olduğundan önem verilen kitle ve onları oraya yerleştiren IK, HR gibi kısaltmalı yetenek avlayamayan prosüdür yöneticileri, kuşaklara isim verip küçücük detayları göremiyorlar ama kayırma denilen şey içerisinde yoğurulmaları ve performansları bile kahve molalarında “Nerelisin?” olarak devam eder.

Konu karışık ama nerelisin? sorusunun içerdiği aidiyet duygusu doğduğun yer ve doyduğun yerden bile çok daha bağımsız olarak hareket eden bir olgu.

Sahi sen Nerelisin?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here