PAYLAŞ

Her zaman yeni filmler ve vizyondaki filmlerden bahsetmiyorum. Bu defa evde oturup “Yahu ne izlesek acaba?” diye kara kara düşündüğünüz anlara bir film önerim var. Bu önereceğim filmi daha önce izlemiş olabilirsiniz ama izlemediyseniz gerçekten fena olmayan -her ne kadar bir gişe başarısı gerçekleştirmemiş olsa da- hatta neredeyse Issız Adam kategorisine sokacağım bir filmden bahsetmek istiyorum. Filmin adı Neva. Neva bir kitap uyarlaması. Ilgın OLUT’un muhtemelen üniversite yıllarında yaşadığı bir aşkı anlatan, içinde gerçeklik payı olduğu kadar roman veya film için bir şekilde de kurgulanmış bir hikaye Neva.

neva gerçek mi

Neva Gerçek Bir Hikaye mi?

Filmin başrollerinde Şükrü ÖZYILDIZ ile Başak Parlak oynuyorlar. Yönetmenliğini Birkan UZ ve Can ARCA yaparken Ilgın Olut ile birlikte senaryosu hazırlanmış.

Film bir aşk hikayesi. Hatta iyi bir aşk hikayesi olarak başlıyor. Birlikte aynı okulda okudukları Neva’ya tutulan Ilgın, iyi eğitimli, modern bir kişilikle sahne alırken birden psikoljik takıntılarını ortaya döküyor. Neva, tipik bir duygularını belli etmeyen baba ile büyümüş. Ilgın ise daha kalabalık bir ailede mutlu bir genç görüntüsü veriyor.

Filmin bir takım eksiklikleri var tabii ki. Mesela benim en çok dikkatimi çeken çok ama çok büyük bir tutkuyla Neva ile bir ilişkiye başlamak için çaba sarfeden Ilgın, Neva ile birlikte olmaya başladıktan sonra bir anda saçma sapan bir kişilik halini alıyor. Gözlerinin feri sönüyor gibi. Neva ise Ilgın kadar tutkulu bir aşkı yansıtamadığı gibi bir kaç diyalogda bu aşka ne kadar tutkulu olduğunu söylüyor.

neva

Hani filmin sonuna belki de ben bu yüzden bu kadar şaşırdım. Neva neredeyse filmin son çeyreğine kadar Ilgın’dan sadece sıkılıp ayrılacakmış hisleri veriyor ama sonrası şaşırtıcı oluyor. Şaşırtıcı olan aşkın kendisinden çok kızcağızın bunu pek hissettirememesinden kaynaklanması filmin sorunlarından biri.

Peki beni filme bu kadar çeken ne oldu hadi onu da itiraf edeyim. Kendi hayatımızda yaşadığımız “Büyük Aşk Hikayeleri” gibi bir hikayeyi izlerken kendimden ve kendi hayatımdan bir şeyler görmek, doğrular ve yanlışları sanki aynada görüyor gibi olmak etkileyici geldi bana.

Ama özellikle şunu ekleyerek ve filmi önermeyi sürdürerek bitirmek istiyorum. Film özellikle genç hatta çok genç yaşanan aşklara ait izler taşıyor ve aslında gidip gelen düşüncelerde bu dönemlere ait galiba. Bu nedenle aslında izleyici kitlesi olarak hedef nokta belli. Ama sizin de hayatınıza ait bir şeylere rastlayabileceğiniz iyi zaman geçirtecek bir hikaye yine de.

Neva filmi gerçek bir hikaye mi diye sorup durmayın. Neva hala yaşıyor bence..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.