PAYLAŞ

Bir eşya kullanıla kullanıla veya zamanla nasıl değişir? İşte Samuel Ross’un Nike x A–COLD–WALL* Kapsül Koleksiyonu üzerindeki çalışmalarını ve de 2010 Nike Zoom Vomero +5’in radikal bir şekilde yeniden yorumlanmasını tetikleyen bu soru oldu. Londralı tasarımcı bu soruya şöyle yanıt veriyor “Bir kıyafetin yıllar içinde eskime şekli ve kullanıcısını da böyle bir yolculuğa çıkarması bana ilgi çekici geliyor. Bunun teşvik edilmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu hem çok insani, hem de çok dinamik bir şey.”

Samuel Ross Nike x A–COLD–WALL

Nike x A–COLD–WALL* Kapsül Koleksiyonu

Nike x A–COLD–WALL* Kapsül Koleksiyonu bu felsefeyi, sıcaklık ve ısıyla birlikte yumuşayan Japon naylonu gibi devrim niteliğinde kumaşlar kullanarak ve Nike Zoom Vomero +5’ten eskime sürecini hızlandırma amacıyla PU kaplamaları kaldırarak yansıtıyor.

Bu çerçevede koleksiyonda, Ross’un ilk Nike projesi olan ve griden beyaza doğru ince renk geçişleri, süet parçalar ve (sadece dikişleri kalmış olan) gizlenmiş bir Swoosh logosu vasıtasıyla ayakkabının bireysel özelliklerini öne çıkarmak için tasarlanan Nike AF1 High projesi titizlikle uygulandı. Ancak bir yandan da dinamik malzemelerin kullanması, Ross’un teorisinin doğrulanmasına imkan verdi. Ross’un fikirleri durağan ve değişken arasında bir denge kuruyor ve de koleksiyondaki her bir parça her ne kadar bir heykel kadar cazip olsa da, her bir parçanın büyüsü sadece kullanıldığında ortaya çıkıyor.

Samuel Ross Nike x A–COLD–WALL

Nike x A–COLD–WALL* 

Ross koleksiyonla ilgili olarak şunları söylüyor: “Vomero ile zamanın teknolojisini yüceltme, amaç ve işlev için feda edilmeyen estetiği modernize etme fırsatı doğdu. Güzel ve gösterişli bir kalıba sahip bir ayakkabıya bakıp teknolojiyi yüceltmek adına o ayakkabının bireysel özelliklerini izole etmek enteresan bir şey. Çok güzel olan bir şeyi alıp çok fazla yeniden yorumlamadan ürünü yeni yeniden değerlendirmek son derece heyecan verici.”

Samuel Ross Nike x A–COLD–WALL

AF1’de olduğu gibi Ross, zaman içinde aşınan malzemelerin sürekli tepkimeye girmeye zorladığı renklerin ömrünü manipüle ederek Vomero’daki belirli parçalara dikkat çekiyor. Bu da, en küçük detayların bile çarpıcı stille uyum içinde olması adına topuk tabanının arkitektonik şekline zarif bir detay ekliyor.

En Önemli Unsurlardan Biri Dış Giyim

Ross bununla ilgili olarak şöyle konuşuyor: “Nike ile ürettiğimiz kıyafetlerde bu gelişmişlik unsurunu en basit şekillerle bir araya getiriyoruz ve ortaya bu önemli detaylar çıkıyor.” Bu detaylar Parka’da başlangıçta kaba ancak giyildikçe yumuşayan Japon naylonu gibi unsurların kullanılması anlamına geliyor.

Samuel Ross Nike x A–COLD–WALL

Dış giyim, çoğu açıdan A-COLD-WALL*’un en önemli unsurlarından biri oldu. “Mont ve ceketlerin üretiminde Ross, bu koleksiyonda kullanılanlar gibi teknik malzemeleri keşfetme ve marka felsefesinin altında yatan gerçek iletişim gücünü görme imkanı bulmuş oldu. Nike’la birlikte Ross, kendi yaklaşımını alt giyime de taşıdı. Ross, Nike x A–COLD–WALL* pantolon için şunları söylüyor: “Pantolonun paçalarını kırparak dizin arka kısmı civarına bu gerilimi eklemek pantolona son derece sade, sağlam ve kuvvetli bir dokunuş kazandırdı. Dış giyimin enerjisini ilk kez bir pantolona yansıtmaya çalıştım ve bu ürün spor ayakkabıyla da son derece uyumlu oldu.”

Eskitme hikayesi, koleksiyonun her parçasında anlatılmaya devam ediyor. Biri koleksiyonun bir parçasını ne kadar giyer ve o parçayı ne kadar süre boyunca kullanırsa, o ürün üzerinde o kadar değişiklik meydana geliyor. Bu nedenle Nike x A–COLD–WALL* Kapsül Koleksiyonu’nda malzemeler sadece heyecan verici biçimde kullanılmakla kalmadı, aynı zamanda ürünlerin katıksız enerjisi ve yaşam döngüsü de öne çıkarıldı.

Nike x A–COLD–WALL* Kapsül Koleksiyonu 17 Kasım’da Londra’da piyasaya sürülüyor. Koleksiyonun dünya çapındaki lansmanı ise 29 Kasım’da yapılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here