PAYLAŞ

Dünyanın en çok ziyaret edilen akvaryum zinciri SEA LIFE’ın Türkiye’deki merkezi Sea Life İstanbul, sizleri Sevgililer Günü’nde su altı dünyasının en sadık ve en romantik canlıları denizatlarını görmeye davet ediyor. Sea Life İstanbul’un denizatı tankında yer alan ve renkleriyle büyüleyen denizatları, su altında yaşanan aşkların en güzel örnekleri..

Sea Life İstanbul

Syngnathidae aile grubuna ait denizatlarının boyları 16 milimetreden 35 santime kadar uzanabiliyor. Deniz omurgalıları arasında dik duruşuyla ayrılan bu canlılar adını da ona bütün çekiciliğini veren ünlü at başı şeklinden alıyor. Mavi, sarı, kırmızı, turuncu, gri, yeşil gibi çok çeşitli renklere ve desenlere sahip denizatları renkli aşk hayatları ile de gönüllerde ayrı bir yer ediniyor.

Sea Life İstanbul Denizatlarıyla da Güzel

Neredeyse tüm yaşamları boyunca tek eşli bir yaşam süren denizatları, kamuflaj yeteneklerini sadece tehlike anında değil, aşk yaşamında da kullanıyor.

Erkek denizatı, aşık olduğu dişiye kur yaparken aynı renk ve deseni alabiliyor. Erkek ve dişi denizatları kuyruk kuyruğa tutuşarak birbirlerine kur yapıyor; bazen de öpüşüyor. Eşlerden biri ölürse, diğeri tekrar aşık olana kadar, haftalarca yas tutabiliyor. Denizatlarının yaşamları boyunca kendine tek bir eş seçmesinin bir diğer nedeni ise ideal çiftleşme zamanını kaçırmamak. Bu canlılar tek bir eş seçerek biyolojik saatlerini birbirlerine göre ayarlıyor ve böylelikle türlerinin devamlılığını tehlikeye atmamış oluyor. Denizatlarının en ilginç özelliklerinden biri de şüphesiz doğumu erkek denizatının yapıyor olması.

Sea Life İstanbul

SEA LIFE Trust Vakfı denizatlarını ve yaşam alanlarını korumak için çalışmalar yürütüyor

Varlıkları 40 milyon yıl öncesine dayanan denizatlarının şu an dünya okyanuslarında 40’ın üzerinde çeşidi bulunuyor. Ne yazık ki ömürleri yaklaşık 5 yıl olan denizatlarının nesilleri, kirlilik ve yaşam alanlarının tahrip edilmesinden dolayı tehlike altında. Deniz canlılarını koruma misyonuyla SEA LIFE tarafından hayata geçirilen SEA LIFE Trust Vakfı, sualtının bu özel canlılarının yaşam alanlarını korumak için farkındalık kampanyaları düzenliyor; çalışmalar yürütüyor.

Bu Sevgililer Günü’nde Sea Life İstanbul’u ziyaret ederek, daha çok akıntıların az olduğu kıyıya yakın sularda; tropik/subtropik denizlerde ve Akdeniz‘de yayılım gösteren denizatlarını görebilir; onların adeta bir görsel şölene dönüşen aşklarına yakından tanıklık edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.