PAYLAŞ

Star Wars serisinin yeni filmi sayılmasa da ara hikayesi Rogue One yine aynı sözlerle başlıyor “Uzun Zaman Önce Çok Uzak Bir Galakside..” Kim ne derse desin, seveni, hayranı, ayılanı, bayılanı o kadar fazla olmasına rağmen “Iyyyk! iğyreeeeenç!…” şeklinde yaklaşanı da azımsanmayacak kadar çok olan “Star Wars” seveni sevmeyenine aldırmadan, dünya sinema tarihinde bir efsane zaten! Star Wars Rogue One konusu kadar başarılı bir film olmasıyla da dikkat çekici.

Star Wars Rogue One

Star Wars denildiğinde bir nesilin aklına onlar için inanılmaz bir hayal gücünü çalıştıran insanların yaptıkları ilk film geliyor. Yani 1977 yapımı olan “New Hope – Yeni Umut” (Gerçi bu ilk film kavramının sonrası da, Star Wars izlemeyenler tarafından pek anlaşılacak gibi bir sıra izlemiyor sanırım. Hatta korkarım bir yirmi yıl daha devam ederse havuz problemine dönüşecek gibi)

Neyse dostlar biz konumuza dönelim. Ben de o 1977 yılı yapımı olan Star Wars ile birlikte tüm seriyi karman çorman da ve bir kısmını unuttuğum için tekrar izleyerek de olsa izleyen ve anlayabilen hatta felsefesini takip eden (Bu ne demekse!) biri olarak serinin yeni filmi olmayan “Bir Star Wars hikayesi – Rogue One” beni heyecanlandırmaya yetti.

Star Wars Rogue One

Star Wars – Yıldız Savaşları Serisinin Ara Hikayeleri

Şimdi yazacaklarımı çok beğenmeyebilirsiniz (Yani Star Wars sevenlerden bahsediyorum). Star Wars serisinde benim en bayıldığım film “The Force Awakens – Güç Uyanıyor” oldu. Durun hemen cazırdamayın bir-iki nedenimi söyleyeyim. Öncelikle uzun bir Yıldız Savaşları özlemim varmış ve bana ne verseler gidecekti belki! ya da ilk üçlemeden sonra yapılan filmlerin (4-5-6 dediğimiz), yani hikayenin asıl başlangıcı olan ikinci üçlemenin aslında sadece gelişen teknolojiyle Lucas Film’cilerin adeta oyun oynamak, eğlenmek amacıyla yaptıkları bir seri olduğunu düşünüyorum. Geçmişin acısını çıkarmak için dayamışlar efekti vermişler hikayeye.. Yaşlanan, unutulmaya başlayan eski ve ünlü bir sanatçının pavyonda özesiz ve aşırı gözüken acıklı makyajı gibiydi bu filmler. Sevemedim onları açıkcası. Sadece bir özlem, bir hikayeye bağlılık izletti işte onları.

Ama Güç Uyanıyor şirketlerin el değiştirmesinden sonra iddialı bir hazırlıkla ve çalışmayla geldi. Doğrusunu isterseniz gerçekten “Vay Be” dedirtti bana. Amaa..

Şimdi sinemalarımızda gösterime giren Rogue One – Bir Star Wars Hikayesi filmi işin tadını bir karıştırdı bir karıştırdı ki bu da lezzetli geldi şimdi! Hem de ne lezzet!

Bir kere Ölüm Yıldızı hikayesini yeniden alıyor ve koyuyor izleyenlerin önüne. Hani taa ilk filme ya da diğerleri geldikten sonra Star Wars IV ‘e döndürüyor. Filmin içinde bunu hissedebileceğiniz o kadar şey çıkıyor ki karşınıza “Aa işte bu şunu anlattı, şuna dayandırdı, ne güzel bağladı..” şeklinde yorumlar yaptırıyor izleyenlere.

Star Wars Rogue One

Rogue One özellikli bir film ve de aslında zor bir iş yapıyor. Yani böylesi bir efsanenin ara hikayelerinin ilk filmi olarak burun kıvırması muhtemel bir kitlenin önüne çıkıyor. Ve şunu samimiyetle söyleyeyim “Hiç de sırıtmıyor”. Sanki kahramanlar Jyn Erso, Cassian Andor hikayelerde hep varmış gibi bilinçaltına hemen giriyorlar. Hikayenin eskiyle bağlantısı ve ara hikaye olmasının teknik özellikleri oldukça başarılı kullanılmış anlayacağınız. Yoksa bu filmi kaldırmak hiç de kolay olmazdı.

Hikayeden çok fazla bahsetmeyeyim. Ama dikkatinizi çekecek şeylerin Dubai benzeri bir gezegen, Vietnam savaşı tarzı bir Amerikan askeri operasyonu sahnesi ve de filmin sonundaki yani final sahnesindeki mükemmellik olduğunu söyleyebilirim.

Bir Star Wars hikayesi Star Wars Rogue One, hikayenin fanatikleri tarafından zaten mutlaka izlenecek. Ama hiç Star Wars izlemeyenlere bile oldukça keyifli bir vakit geçirtecek olan filmi “Mutlaka Sinemada İzleyin”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.