PAYLAŞ

Dünyada ilk kez 1951 yılında sahnelenen, geçtiğimiz sezon Türkiye Prömiyeri yapılan ve büyük ilgi gören opera eseri “The Rake’s Progress” (Hovardanın Sonu) bu sezonda da seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

The Rake’s Progress (Hovardanın Sonu)

Igor STRAVİNSKY’nin bestelediği eserin, Librettosu (opera metni), W.H. Auden and Chester Kallman tarafından kaleme alındı. Aytaç Manizade’nin rejisi ile sahnelenecek eser, komedi ve trajedi içeren konusu ile dikkat çekiyor.

The Rake’s Progress (Hovardanın Sonu)

18.yy İngiltere’sinde geçen ve İngilizce olarak seslendirilen eserin konusu; Hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell’in çöküşü üzerine kurulu. Sonradan Şeytan olduğu ortaya çıkan Nick Shadow’a uyarak, evlenmeyi düşündüğü Anne Trulove’ı terk edip Londra’ya gönül eğlendirmeye gider. Üç kağıtçı Shadow yüzünden başına gelmedik olay kalmayan Tom’un hikayesi, Londra’daki bir Tımarhane’de son bulur.

Orkestra şefliğini Can Okan’ın yaptığı eserin dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, koro yönetimi Paolo Villa’ya, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, devinim ve jest ise Canberk Yıldız’a ait.

The Rake’s Progress (Hovardanın Sonu)

Operanın başrollerinde; Kenan Dağaşan, Ali Haydar Taş (Trulove), Otilia İpek, Burcu Soysev (Anne Trulove), Caner Akın, Onur Turan (Tom Rakewell), N.Işık Belen, Umut Kosman, Umut Tingür (Nick Shadow), Peyman Dorkan, Arzu Semerci (Mother Goose), Aylin Ateş, Jaklin Çarkçı, Özge Kalelioğlu (Baba the Turk), Ahmet Baykara, Çağrı Köktekin (Sellem), Sercan Gazeroğlu, Yücel Özeke (Keeper of the madhouse) dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sergilenen The Rake’s Progress (Hovardanın Sonu) Temsil Tarihleri: 12-16-17 Ekim 2018 Saat :20.00

13 Ekim 2018 Saat: 16.00

The Rake’s Progress (Hovardanın Sonu)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.